Skontaktuj się z nami! +48 794 496 777 +48 730 630 422 +48 607 988 255   focis@focis.pl

Godziny otwarcia: pon-pt: 10:00-17:00, sob.10:00-14:00

7 grudnia 2022

Kominek w domu- musisz to wiedzieć przed zakupem!

Kominek to marzenie wielu osób planujących remont i wystrój domu. Tworzy niepowtarzalny klimat we wnętrzach dodając im uroku, jednocześnie zachowując pełną funkcjonalność urządzenia grzewczego. Zakup kominka powinien być jednak dobrze przemyślany, tak by inwestycja na którą się decydujemy spełniała nasze oczekiwania przez kolejne lata. W jaki sposób wybrać kominek odpowiedni dla naszych potrzeb? 


Decyzja pierwsza: źródło ciepła, czy element dekoracyjny? Główna funkcja domowego kominka

Na wstępie warto rozstrzygnąć, jaką rolę w domu powinien spełniać kominek. Czy będzie przede wszystkim reprezentacyjnym elementem dekorującym wnętrze, czy powinien przyczyniać się do zachowania komfortu grzewczego? Jak często będzie używany? Przeznaczenie odgrywa kluczową rolę w wyborze wkładu kominkowego. Odpowiedzi na te pytania pozwolą sprawnie pokierować dalszym procesem decyzyjnym tak, aby dobrać najbardziej satysfakcjonujące i efektywne rozwiązanie. 

Kominek w domu może być używany okazjonalnie lub też- jako pomocnicze albo główne źródło ciepła. Pierwszy wariant to kominki dekoracyjne– montowane są jedynie dla walorów estetycznych, w celu wytworzenia klimatu i miłej atmosfery, słowem- dla przyjemności. 

Tradycyjna (i tańsza w budowie) konstrukcja z otwartym paleniskiem doskonale sprawdzi się w tej roli. Są one jednak mniej ekologiczne i ekonomiczne; wymagają większej ilości opału przy jednocześnie niskim uzysku ciepła (większość energii „ucieka” przez komin, ogrzewane jest głównie powietrze w ich bezpośrednim otoczeniu). Wymagają także ciągłego nadzoru.

Funkcja kominka – możliwości grzewcze

Jeśli jednak podstawową funkcją kominka w Twoim domu będzie ogrzewanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury ważnym jest zakup właściwego wkładu, który znacznie zwiększy jego możliwości grzewcze. 

Nie bez znaczenia pozostaje również ustalenie indywidualnego zapotrzebowania na ciepło. Określane jest na podstawie kubatury (liczonej w metrach sześciennych), a nie metrażu budynku. Ważnym czynnikiem jest też właściwa izolacja termiczna domu. Odpowiednio ocieplona nieruchomość wiąże się z niższym współczynnikiem przenikalności cieplnej, co z kolei przekłada się na jego zmniejszone zapotrzebowanie.

Kominek pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę wnętrza

W przypadku dogrzewania pomieszczeń w porach przejściowych i podczas najniższych temperatur, lub jako alternatywne źródło ciepła (zabezpieczenie w przypadku awarii podstawowego systemu grzewczego) powinieneś zdecydować się na wkład, który po jednorazowym załadunku do pełna będzie utrzymywał żar przez co najmniej kilka godzin.

Z kolei kominek jako główne źródło grzewcze (w tym miejscu warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem nie może być jedynym) wymaga wkładu, który utrzymuje żar co najmniej przez 10 godzin. Powinien także, za pomocą kanałów powietrznych, instalacji centralnego ogrzewania lub ogrzewania podłogowego, zapewnić możliwość rozprowadzania ciepła do wszystkich pomieszczeń w domu. W tym celu należy wybrać wkład z płaszczem wodnym lub wykonać system przewodów do dystrybucji gorącego powietrza.

Przy wyborze odpowiedniego wkładu kominkowego powinieneś kierować się nie tylko ceną zakupu i montażu. Właściwie dobrany pozwoli Ci znacznie oszczędzić na zapewnieniu ciepła w perspektywie lat, jest więc doskonałą inwestycją na przyszłość. Specjaliści Focis zawsze wspierają swoich klientów w profesjonalnym doborze wkładów i obudów kominkowych, które doskonale odpowiadają ich indywidualnym potrzebom. Poniżej przedstawiamy wytyczne, które pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Montaż kominka w domu- najważniejsze informacje według fachowców Focis

Przede wszystkim należy pamiętać, że pomimo stosunkowo prostej konstrukcji kominek może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Niewłaściwie zaprojektowany i zamontowany, użytkowany bez należytej konserwacji i regularnych przeglądów wiąże się z ryzykiem pożaru i zadymienia. 

Nieodpowiednia instalacja sprawia, że ogrzewanie staje się kosztowne i nieefektywne. Powierzenie budowy specjalistom o odpowiednim doświadczeniu i renomie pozwala uniknąć błędów w projekcie i montażu. Niebagatelną rolę w założeniu kominka i jego efektywnym działaniu odgrywają:

  • LOKALIZACJA: miejscowy nacisk wywołany konstrukcją jest bardzo duży (nawet 400 kg na m2), dlatego ważna jest wytrzymałość podłoża. Powinno być wykonane z betonu i posiadać przerwę dylatacyjną, która zminimalizuje ryzyko przeciążeń, odkształceń czy pęknięć.
  • IZOLACJA I ODPOWIEDNIA ODLEGŁOŚĆ OD ŚCIANY: pozwolą na efektywne ogrzanie cyrkulującego wokół wkładu powietrza, a odpowiednia ilość kratek kominowych zapewni jego właściwe odprowadzanie z obudowy. Zabudowa kominka musi cechować się odpornością na wysokie temperatury. Ściany powinny być wykonane z niepalnych materiałów oraz zabezpieczone płytami izolacyjnymi.
  • BEZPOŚREDNIE SĄSIEDZTWO KOMINA: (nie jest konieczne w przypadku wkładów gazowych). Odpowiednia wysokość komina (nie mniej niż 4,5 metra) zapewnia prawidłowy ciąg i właściwą eksploatację wkładu kominkowego. Jego średnica zależna jest od rodzaju wkładu i wielkości paleniska i powinna być adekwatna do średnicy wylotu spalin.
  • SPOSÓB DOPROWADZANIA POWIETRZA DO KOMINKA: z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, lub z zewnątrz budynku. Ze względu na dużą szczelność pomieszczeń (zwłaszcza w nowych budynkach) częściej stosowany i zalecany jest drugi sposób. Rura doprowadzająca powietrze powinna mieć średnicę nie mniejszą niż 150 mm i być zamontowana w miejscu, w którym będzie stał kominek. W celu zabezpieczenia przed gryzoniami można zalecane jest założenie kratki na jej wylocie.

Najważniejsze parametry techniczne wkładu kominkowego: 

MOC KOMINKA: decydujące jest jego przeznaczenie. Jeśli kominek będzie pełnił funkcję grzewczą jako główne źródło ciepła moc urządzenia dopasowujemy do wielkości domu, uwzględniając stan jego termomodernizacji. Przyjmujemy, że 1kW jest w stanie ogrzać 25 metrów sześciennych (10 m2). Dokładne obliczenia są istotne dla zapewnienia optymalnego komfortu cieplnego.

MATERIAŁ, Z KTÓREGO WYKONANY JEST WKŁAD KOMINKOWY odgrywa kluczową rolę. Powinien być odporny na duże zmiany temperatury i zdolny do akumulacji ciepła wytwarzanego w procesie spalania. Zazwyczaj stosuje się żeliwo, stal kotłową lub kombinację obu. 

Materiały różnią się nie tylko właściwościami fizycznymi, ale także plastycznością, co przekłada się na różnice w stylach wkładów. Stalowe odznaczają się prostą, nowoczesną formą. Żeliwne z kolei często posiadają zdobienia, więc wybierają je klienci, którzy decydują się na kominek w stylu klasycznym lub rustykalnym.

GRUBOŚĆ ŚCIAN PALENISKA w tym wypadku cena jest mocno skorelowana z jakością- tańsze wkłady o cienkich ścianach ulegają znacznie szybszemu zużyciu. Nagrzewają się w sposób nierównomierny, co może doprowadzić do zniszczenia, a nawet pękania paleniska. Dlatego eksperci Focis polecają cięższe wkłady kominkowe o grubych ścianach.

Właściwa obsługa i konserwacja kominka- ciesz się domowym ogniskiem przez lata

Odpowiednio dobrany wkład kominkowy i jego obudowa stanowią piękną ozdobę salonu. Pozwalają także odczuwalnie zmniejszyć koszty ogrzewania. Warto do tej inwestycji podejść z rozwagą i dobrze ją zaplanować, aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści.

Posiadanie kominka w domu jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, a jego używanie może być źródłem prawdziwej przyjemności- sprzyja wyciszeniu, relaksowi, znacznie podnosi poczucie komfortu. Aby jak najdłużej cieszyć się bezpiecznym ciepłem, należy o niego odpowiednio dbać. Sama obsługa kominka jest względnie prosta i intuicyjna, nie wymaga też dużego nakładu czasu ani specjalistycznej wiedzy. Musisz jednak pamiętać o kilku aspektach związanych z jego eksploatacją:

  • Czyszczenie: utrzymanie kominka w dobrym stanie wpływa na bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko zadymienia i pożaru. Sadzę z przewodu kominowego należy usuwać przynajmniej cztery razy w roku; jeśli chodzi o zachowanie czystości szyby (która szybko ulega osmoleniu)- pomogą w tym specjalistyczne preparaty. 
  • Kontrola: pamiętaj, że korzystając z kominka, choćby najpiękniejszego i najbardziej funkcjonalnego, dosłownie igrasz z ogniem. Wysoka świadomość ryzyka pozwoli ci zadbać o bezpieczeństwo dzieci- nigdy nie zostawiaj ich bez nadzoru przy rozpalonym kominku. Czujność i rozwaga są kluczowe w niezagrażającym użytkowaniu kominka w domu.
  • Przeglądy: cykliczny, coroczny przegląd stanu instalacji i jej drożności pozwala szybko zlokalizować ewentualne usterki i zapobiec poważniejszym awariom. Unikniesz w ten sposób zmniejszenia jego wydajności, a także wysokich kosztów napraw.

Podsumowanie

Wiedząc, jakimi kryteriami kierować się w doborze kominka i jak wygląda jego właściwa konserwacja, jesteś coraz bliżej podjęcia decyzji i spełnienia swojego marzenia. Szeroka oferta wysokiej jakości wkładów kominkowych i obudów Focis z pewnością pozwoli ci wybrać produkt, który będzie odpowiadał twoim potrzebom i doskonale wpisywał się w twój gust. 

Służymy fachowym doradztwem na każdym etapie planowania i montażu. Pomożemy ci znaleźć funkcjonalne rozwiązanie o wyjątkowym designie, które będzie bezpieczną ozdobą i ekonomicznym źródłem ciepła w twoim domu. Wygląd i parametry grzewcze naszych wkładów kominkowych to nie jedyne atuty- gwarantujemy jakość potwierdzoną wieloma krajowymi i międzynarodowymi certyfikatami, spełniając przy tym wymagania dyrektywy Ecodesign 2022.

Ponad 30 letnia działalność firmy pozwoliła nam na wykonanie wielu realizacji, co potwierdza bogaty katalog fotograficzny- część z projektów można znaleźć na naszych social mediach. Zachęcamy do obejrzenia galerii i skorzystania z niej jako źródła inspiracji.

Aktualności